19 kwietnia 2014

A na początku było jajko...

Już jutro świąteczne jajeczne szaleństwo. Korzystając z tej okazji - kilka słów o jajkach. Czy faktycznie można je jeść bez ograniczeń? Co dobrego zawierają? No i czy jajko jajku jest równe?


Jeszcze kilka lat temu jajko nie cieszyło się dobrą opinią. Traktowano je jako głównego winowajcę wysokiego poziomu cholesterolu we krwi, a w konsekwencji miażdżycy.

Jak to jest z tym cholesterolem? 
Zalecane dzienne spożycie cholesterolu to 300 mg. Jedno średnie jajko pokrywa nasze zapotrzebowanie na ten składnik w ok. 70%. Dwa jajka to już ponad normę. Czy to oznacza, że omlet z 2 jaj to przesada? Te 300 mg to średnia zawartość cholesterolu w naszym jadłospisie. Jeśli twoja dieta jest zdrowa, zróżnicowana, nieobfitująca w cholesterol pochodzący z innych źródeł, spokojnie możesz sobie pozwolić na taki posiłek. Poza tym, wiele ostatnich badań pokazuje, że spożycie jajek nie wpływa na poziom cholesterolu we krwi. Warto także wspomnieć o tym, że jajko zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) oraz lecytynę, które przyczyniają się do poprawienia profilu lipidowego poprzez obniżanie poziomu cholesterolu całkowitego oraz cholesterolu LDL ("złego" cholesterolu) we krwi. Polskie zalecenia żywieniowe jednak nadal uznają ustaloną normę spożycia cholesterolu (300 mg) wliczając w to, bez wyjątku, jajka. 

Ile więc jajek jeść? 
Osoba zdrowa, o prawidłowym profilu lipidowym może pozwolić sobie na 1 jajko dziennie. Jednak w przypadku osób o podwyższonym cholesterolu warto zachować ostrożność i ograniczyć spożycie jaj do 2-3 tygodniowo.

Jaja to nie tylko cholesterol!

Jaja są bardzo wartościowym produktem spożywczym. Przy stosunkowo niskiej kaloryczności posiadają wysoką wartość odżywczą. Zawierają białko o wzorcowym składzie aminokwasów egzogennych (takich, których nasz organizm nie jest w stanie sam syntetyzować, a więc musimy je dostarczać z pożywieniem). Jaja zawierają także wspomniane już NNKT, lecytynę, a także glicerydy kwasu oleinowego i palmitynowego. Ponadto są one dobrym źródłem składników mineralnych takich jak żelazo, wapń, magnez, fosfor, potas i siarka oraz witamin z grupy B, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K) i kwasu foliowego. 

Jaja są więc nieocenionym źródłem wielu składników odżywczych i należy włączyć je do naszego jadłospisu. Problemem może być jednak fakt, że białko jaja kurzego jest bardzo silnym alergenem - u osób uczulonych oczywiście jaja należy wyeliminować. 

Jakie jaja kupować?

Skorupka prawdę nam powie - na każdym jajku sprzedawanym w sklepie znajduje się numer, który zawiera najważniejsze dla nas informacje.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na pierwszą cyfrę kodu (od 0 do 3):

3 oznacza chów klatkowy - kury żyją ściśnięte w zamkniętych klatkach. Nie wiedzą, co to jest trawa.
2 oznacza chów ściółkowy - kury żyją w zamknięciu, jednak już nie w tak dużym ścisku. Te także nie znają trawy.
1 to chów wolnowybiegowy - zgodnie z nazwą kury w dzień swobodnie chodzą po trawie, jedynie na noc są zamykane w kurniku.
0 to chów ekologiczny - "szczęśliwe kurki", które żyją na wolności, są karmione ekologiczną paszą i chronione przed wszelkimi zanieczyszczeniami.

Kupujmy więc jaja oznaczone nr 1 i 0, a trzymajmy się z dala od tych oznaczonych 2 i 3.


Korzystając z okazji, życzę wszystkim zdrowych, pogodnych i rodzinnych Świąt! Smacznego jajka! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz